Metamorfoza barwy pojazdu – obklejanie automobilu

Odmiana koloru pojazdu – obklejanie automobilu

Często przydarza się, iż kupiony przez nas wehikuł z drugiej ręki nie posiada oczekiwanego koloru, lecz nabyliśmy go bo był w doskonałym stanie technicznym i również posiadał nowocześniejsze wnętrze. Czasem nawet kupując nowiutki samochód lista możliwych barw nadwozia potrafi wydać się skąpa. Wtedy z pomocą przyjdzie nam folia do szczegółowego oklejenia samochodu.

Oklejanie samochodu folią to coraz popularniejsza również w naszym kraju metoda transformacji odcienia pojazdu. Rokrocznie powstaje coraz więcej warsztatów, jakie to potrafią należycie zamontować folię automobilową. Ten sposób tuningu przybył oczywiście z regionów zachodnich, gdzie jest bardzo rozpowszechniony. Tam ludzie dość od razu zauważyli, że jest to prostszy szybszy oraz przystępniejszy sposób na pełną metamorfozę samochodu.

Jak więc wygląda owo oklejenie? Płachty folii są nakładane na odpowiednio przygotowaną detergentami karoserię pojazdu. W kosztowniejszych wersjach montażu auto rozmontowywane jest z łatwo demontowalnych części karoserii jak drzwiczki, lampy, migacze, lusterka boczne itd. Naturalnie folię można nakleić i bez obnażania karoserii, choć demontaż karoserii zezwala na banalniejsze a także idealniejsze dopasowanie kawałków folii i co za tym idzie znakomitszą jakość przeprowadzonej przeróbki. Specjalistyczne warsztaty umieją tak uskutecznić proces powtórnego montażu, że jakość zmontowania karoserii jest zgodna z seryjną.

Skoro auto jest wstępnie przygotowane, przebiega przyklejenie folii. Stanowi to proces dosyć karkołomny, bowiem folia posiada nikłą grubość (od 50 do stu mikronów) oraz posiada bardzo mocny klej. W dalszej perspektywie przesądza to o wysokiej jakości transformacji, ale niezwykle gmatwa montaż. Jakby tego było mało folia nakładana jest ogromnymi arkuszami, naturalnie by nie było widać śladów łączeń na fragmentach karoserii a całość była zupełnie monolityczna. Należy dostrzec jak istotne w procesie naklejania są warunki termiczne. Temperatura jest ściśle opisana w dokumentacji wytwórcy folii, natomiast po zakończeniu oklejania auto potrzebuje zostać właściwie ogrzane.

Po ukończeniu, w przypadku prawidłowo przeprowadzonej operacji, skutek może być cudowny. Z zewnątrz bynajmniej nie da się stwierdzić, że auto jest oklejone. Istotnym jest dodatkowo fakt długiej (częstokroć nawet 10 – letniej) gwarancji na przeprowadzone modyfikacje.

Tags from the story